Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Stávka - vyjádření vedení školy

Stávka - vyjádření vedení školyDatum konání:
27.11.2023

Vážení rodiče, přátelé školy, kolegové,

 

v pondělí 27.11.2023 se naše škola připojí k plánované stávce. Tento den bude škola uzavřena včetně kuchyně. Do stávky se zapojí všichni zaměstnanci školy. Jako ředitel Vás chci požádat o podporu - o podporu dětí v kontextu plánovaných zásahů do financování regionálního školství. Věřím, že Vaše podpora může sehrát klíčovou roli v rozhodnutích, která ovlivní vývoj naší vzdělávací soustavy na mnoho let dopředu.

V rozpočtu školství pro příští rok chybí minimálně 6 mld korun, ale jsem se svými kolegy přesvědčen, že ubírat z rozpočtu škol se nám do budoucna nemůže vyplatit.

Deklarovaná úspora se týká snížení tzv. pHmax, což je maximální počet hodin, které ve škole učíme. Tento počet hodin má klesnout o 6%, což by se mohlo zdát jako zanedbatelné číslo, ale bohužel tomu tak není. Pro naši školu to znamená o 13 hodin týdně méně. Z 261 hodin, které učíme nyní spadneme na 248 hodin. Reálně to povede k tomu, že se budou muset sloučit jazykové skupiny a další dělené hodiny. Bude v podstatě zastavena individualizace a diferenciace výuky, moderní trendy pracně a dlouhodobě zaváděné do systému školství. Realizace nového RVP od roku 2025 je za současné situace nereálná. Z mého pohledu se vracíme o deset let zpět.

Další zásadní kapitolou jsou platy nepedagogických pracovníků. V systému školství jsou tito zaměstnanci dlouhodobě opomíjeni a přitom žádná škola bez těchto lidí nemůže fungovat. Platy kuchařek, uklízeček, školníků jsou těsně nad úrovní minimální mzdy a v současném návrhu je další snížení. V současné ekonomické situaci, v době energetické krize a vysoké inflace si nedokáži představit další snižování mzdových prostředků.

Přestože jsou kroky současného ministra školství nekoncepční a v zásadě devastující, mohu Vám slíbit, že já i všichni mí kolegové se jejich dopady na naši školu budeme snažit minimalizovat. Vaše děti jsou u nás vždy na prvním místě.

 

Děkujeme za vaši podporu.

 

Mgr. Jaroslav Vašíček